سلامتی, طب سنتی

نشانه‌های غلبه بلغم

غلبه بلغم

نشانه‌های کامل غلبه بلغم

1–علائم غلبه بلغم در پوست و مو و زیبایی:

پوست بدن شل و سفيد، نرم و سرد و روشن. موی سر زودتر از موعد مقرر سفيد مي شود و می‌ريزد. زير چشم پف كرده. پوست مقطعی سفيد مي‌شود. (برص) دارای پوستی نرم و مرطوب، غالباً سرد، دارای منافذ ریز (تعرّق کم) رگ‌های پنهان دارند. سفیدی چشم، مردمک آبی و روشن دارای موهای نرم و نازک و لخت با رنگ زرد، بور و خرمایی روشن و سفید و غالباً بدن افراد بلغمی بی‌مو یا کم‌مو هستند.

2-علائم غلبه بلغم بازتاب‌های روانی و رفتاری آن:

حسابگر و محتاط، بد بهار و بد زمستان، منطقی و عاقل، میانه‌‌رو، محتاط و گاهی ترسو، تجارت پیشه، آرام، منزوی و دارای حرکات کند، گذشته‌نگر، ظریف و ریزبین و حسّاس، دارای استعداد افسردگی، بدون استعداد ریسک، اهل سازش و بی‌اراده، درون‌گرا و منفی‌باف، نیازمند محبّت، کینه‌توز، فراموش‌کار و کندذهن، بی‌علاقه و کم علاقگی به یادگیری.

3- علائم غلبه بلغم در دستگاه عصبی:

سیاه رفتن چشمها وقتي که از جا بر می‌خیزد. پرخواب هستند و به راحتی نم‎ی‌توانند از رختخواب جدا شوند، ميل بسيار به خواب داشتن. معمولاً انسان‌های خوشگذرانی هستند و ديرتر از بقيه عصبی می‌شوند. كسل و خواب آلود. حافظه ضعیف. آرام حرف می‌زنند. کند فهمی، اُفت حافظه، کم حواسی. حرکات این افراد کند است و حوصله انسان از پر حوصلگی آنان سر می‌رود، بی‌حس بودن بدن (کرختی یا خواب رفتن اعضا).

4- علائم غلبه بلغم در دستگاه گوارش:

مــيل زيادی به لبنيّات (فرآورده‌های شیری)، بخصوص ماست و بستنی دارند. مصرف ماست و دوغ و سردیجات آنان را اذیّت می‌کند. غذايشان دير هضم می‌شود، مزه دهانشان ترش می‌شود. زبان نرم با پرزهای تحلیل رفته و گاهی پوشیده از بار سفید از علائم افراد این گروه می باشد. دير هضم شدن غذا. درد معده.  تنگی نفس موقع خوردن غذا. جاری شدن آب از دهان در خواب. دهان بی‌مزه، مرطوب و پر آب. اشتهای زیاد و خوراک فراوان دارند، توان هضم غذا در آنان کم است، معده نفّاخی (پُر باد) دارند. گاهی یبوست دارند و بوی بد دهان ندارند، بوی بد مدفوع ندارند، قار و قور شکم دارند، تمایل به سردی‌ها و عدم تمایل به گرمی‌ها. کمی تشنگی و عطش. تنبلی. آروغ ترش و ریفلاکس (بازگشت مواد و اسید از معده به مری). دير هضم شدن غذا، توليد کرم‌های کدو يا کرمک در انتهاي روده‌ بزرگ.

5- علائم غلبه بلغم در دستگاه تنفسی:

رقيق بودن آب بينی. ترشح بينی. مستعد کم خونی.

6- علائم غلبه بلغم در دستگاه گردش خون:

سردي دست و پا. پا درد و زانو درد. دچار تپش قلب وقتی که از جا بر می‌خیزد.

7- علائم غلبه بلغم در سیستم ایمنی:

مقاومت کم در برابر سرماخوردگی. مقاومت کم در برابر عفونت‌ها و مستعد به بیماری‌های عفونی.

8- علائم غلبه بلغم در دستگاه دفع ادراری:

زيادی ادرار. دفع ادرار با فشار زياد و حجم بسيار. کم رنگی ادرار صبحگاهی.

9- علائم غلبه بلغم در دستگاه حرکتی:

عموماً سست و کم انرژی بوده و شاداب نيستند، استعداد چاقی در آنان زياد. علاقمند به ماساژ. در راه رفتن معمولاً عقب می‌مانند و زود خسته می‌شوند. سستی و بی‌حالی.

10- علائم غلبه بلغم در دستگاه  تناسلی:

میل و توان جنسی کم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *