گیاهان دارویی, مفرده

زوفا

زوفا

زوفا دو جنس است خشك و تر خشك از او جنسى است از سعتر، و او گرم و خشك است اندر درجه‏ى سيم، لطيف است، ربو و سعال را كه از رطوبت باشد سود كند، چون بپزند با شير و آب و بدو غرغره كنند درد دندان را سود كند، و او اسهال بلغم آرد، و كرم را ببارد، و بهمان كه درد دندان را گفتيم بهمان خناقى را كه از رطوبت بود منفعت دارد، و چون بپزند به آب و گوش ببخار وى فراز دارند باد و بانگهايى كه اندر گوش بود بنشاند و سعال مزمن كهن ببرد، و اما زوفاى تر آن پشم بود كه بكون گوسپند باز بود بناحيت ارمينيه، و اين گرم و خشك است اندر درجه‏ى سيم، آماسهاى سخت را نرم كند، خاصه آنكه در نواحى مثانه و رحم بود، و سختى سپرز را نيك بود و جگر را و چون با انجير بپزند و بر شكم طلا كنند، و نيز صاحب استسقا منفعتى يابد از وى عظيم. (از کتاب الأبنية عن حقائق الأدوية ص : 172).

زوفا

زوفا یکی از گیاهان دارویی است که خواص و فواید بسیازی برای سلامت بدن دارد. همچنین گیاهی یک‌ساله است و در کنار جاده‌ها رشد می‌کند.  شبیه به سایر اعضای خانواده نعناع بوده و روغن این گیاهی دارویی بویی شبیه به بوی کافور دارد. دارای بوته‌های بلند و باریک بوده و برگ‌های این گیاه دارویی وارونه هستند. در ماه ژوئن تا اکتبر با گل‌های به رنگ بنفش خود که بسیار معطر هستند حشرات را جذب می‌کنند برخی از انواع زوفا دارای گل‌هایی به رنگ سفید یا صورتی هستند. برگ‌ها و ساقه زوفا دارای ترکیبات فعال زیستی مانند رزماریین و اسیدهای کافئیک همراه با پینانیون، بتا پینن، لیمونن، پینوآموفون و ایزوپینوکامپون، تانن، گلیکوزید (دیوزیم)، فلاونوئیدها و مروبین هستند. از جمله خواص گیاه برای بدن می‌توان از مواردی مانند درمان درد عضلانی، افزایش گردش خون، تقویت ایمنی، درمان سرماخوردگی و گلودرد یاد کرد.

در ترکی چندین اسم را برای زوفا ثبت کرده‌اند که عبارتند از: آوشار اوتو، جورده اوتو. چؤرته اوتو و زرتشت اوتو؛ چرا که می‌گویند زرتشت بموقع سخنرانی گیاه زوفا را بر دست گرفته و سخنرانی می‌کرد!

عرق زوفا: عرق گل زوفا از بهترین عرق های گیاهی است که بیماری های مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، آسم، برونشیت، سیاه سرفه بسیار مفید و موثر است. این گیاه خاصیت ضد میکروبی، ویروسی و باکتریایی دارد و خلط آور است. این عرق دارای ویتامین‌های A ،C ،E، فلاونوئیدها و آنتوسیانین‌ها که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. بنابراین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و بدن را در برابر بیماری های مختلف و انواع سرطان ها محافظت می کند.

طبیعت زوفا گرم و خشک است.

گیاه زوفا دارای خواص فراوانی است. خواص درمانی این گیاه نقش مهمی در درمان آسم بیماری های مربوط به ریه، سرما خوردگی و دردهای گلو دارد.همچنین باعث بهبود عملکرد دستگاه قلب و گوارش می شود.

مصرف عرق گل زوفا با عسل در درمان بیماری هایی مانند آسم و تنگی نفس موثر است. این گیاه به دلیل داشتن ترکیبات ضد التهابی و ضدویروسی بسیار مفید است.

گیاه زوفا سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است و فرد را از بسیاری از بیماری ها خصوصاً بیماری‌های مزمن در امان نگه می‌دارد. این گیاه در درمان سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی، رفع التهاب و عفونت بسیار موثر بوده است. با مصرف این گیاه درمان گلو درد و دردهای عضلانی  تسکین می یابد.

زوفا

زوفا از دسته گیاهانی است که با از بین بردن انگل گوارش به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. علاوه بر آن، این گیاه در درمان کولیک، گازهای معده و گوارش مفید عمل می‌کند. زوفا با کمک به دفع بهتر ادرار، دستگاه ادراری را بهبود بخشیده و التهاب موجود در آن را رفع می‌کند. علاوه بر آن با رفع انگل‌ها به افزایش اشتها در فرد کمک می‌کند.

زوفا یک گیاه تقویت کننده ایمنی بدن محسوب می‌شود که علاوه بر ایجاد آرامش و رفع اضطراب‌ها می‌تواند مشکلات قاعدگی مانند علائم سندرم قبل از قاعدگی مانند نوسانات خلقی را تسکین ببخشد، همچنین با ایجاد آرامش و انرژی در بدن به افزایش اکسیژن منجر می‌شود.

زوفا

مصرف گیاه زوفا برای دسته ای افراد ممنوع است. این گیاه برای زنان باردار توصیه نمی شود زیرا خطر سقط جنین را افزایش بهتر است خانم های شیرده از استفاده از این گیاه جلوگیری کنند. مصرف بیش از حد این گیاه می تواند باعث افزایش فشار خون، تشنج و آسیب کبدی می شود. از عواارض حساسیت زا ی این گیاه می توان به تورم پوست و مشکلات تنفسی اشاره کرد.

زوفا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *