تغذیه سالم

توصیه‌هایی برای سلامتی

توصیه‌هایی برای سلامتی

ابوعلی سینا میگوید:

نان و پنیر صبحانه نیست! در فصول سرد بهتر است صبح ها وعده غذایی مان را با یک مایع آبکی گرم و انرژی بخش مثل چای گیاهی(چای سیاه و سبز و سفید ممنوعه) یا شیر به همراه عسل یا زنجبیل یا دارچین شروع کنیم.

سپس به تدریج می توانیم غذاهای ترکیبی را اضافه کنیم، به این ترتیب که ابتدا مواد غذای کم چرب و سپس خوراکی های پر چرب را مصرف کنیم تا پذیرش معده به مرور بیشتر شود.

خوردن پنیر هنگام صبح توصیه نمی شود بلکه بهتر است شب ها همراه گردو یا آویشن در وعده شام میل شود….

ناهار کم اهمیت ترین وعده!

صبحانه مهم ترین وعده غذایی در طول روز است، بعد از آن نیز شام مهم ترین وعده به حساب می آید. در مرحله آخر هم ناهار اهمیت دارد.
پس بیشترین حجم مواد غذایی را باید در صبحانه و شام بخوریم.
ناهار را هم بهتر است یا نخوریم یا خیلی کم بخوریم چون ظهر وقت فعالیت بدنی است و از آنجایی که در این زمان خون بیشتر دور عضلات و مغز جمع می شود، نمی توانیم هضم خیلی خوبی داشته باشیم،مضاف بر اینکه فعالیت کردن با معده پر، کار دشواری است.

بنابراین صبح ها که هنوز اول فعالیت روزانه ماست و باید انرژی به دست بیاوریم، بهتر است صبحانه خیلی کاملی بخوریم.

آب خنک ناشتا بیمارتان میکند:

مصرف آب زیاد به صورت ناشتا اصلا توصیه نمی شود زیرا این کار می تواند اعضای اصلی بدن را دچار سوءمزاج کند.
در مورد آب عقایدی به اشتباه وارد فرهنگ مردم شده که حتی در پزشکی رایج هم تایید نشده است. برای مثال در مورد اینکه گفته می شود باید روزی ۷تا ۱۰ لیوان آب بنوشیم، هیچ مقاله علمی در این خصوص وجود ندارد.

طب سنتی به طور خاص معتقد است اگر آب به صورت ناشتا به خصوص خنک مصرف شود به اعصاب صدمه میزند و در دراز مدت می تواند باعث بیماریهایی مثل پارکینسون و لرزش دست شود، بنابراین آب سالم نه کلردار حتما باید هنگام صبح به صورت گرم نوشیده شود.

نکته ای در باب لاغری:

بعضی افراد به امید لاغری صبح ها به صورت ناشتا سرکه سیب یا عرق زیره می نوشند، در حالی که این نوشیدنی ها نباید هر روز میل شوند بلکه طبق دستور لاغری و فقط هفته ای یک الی دو بار می توان از آنها استفاده کرد. مصرف دائم آنها بعد از مدتی می تواند باعث مشکلات معده و سوءمزاج شود.

صبح‌ها را با کدام نوشیدنی آغاز کنیم؟

مصرف مخلوط آب گرم سالم،عسل و آبلیموی تازه به صورت ناشتا هنگام صبح هم می تواند باعث نشاط شود و هم کبد را تقویت کند. برای این منظور نصف لیوان آب جوش را با یک قاشق مرباخوری عسل و آب یک لیموی کامل مخلوط کنید. همچنین می توانید آبلیمو را با آب جوش و روغن زیتون مخلوط کنید و بنوشید. اگر هم یبوست مزاج هستید یا سنگ کیسه صفرا دارید، می توانید صبح ها دو قاشق روغن زیتون را همراه آب یک لیموی کامل میل کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *