گیاهان دارویی

انیسون (Pimpinella anisum)

انیسون

میوه‌های خشک گیاه انگلی از خانواده چتربان است. گیاهی است با ساقه‌هایی به طول بیش از 70 سانتی‌متر، بسیار معطر، منشعب، یکساله، پوشیده از موهای نرم بسیار کوتاه برگ‌های به شکل کلیوی یا تخم‌مرغی با حاشیه دندانه‌دار، گلها سفید و در هر چترک حدود ده گل دیده میشود. میوه آن به طول 3 تا 5 میلی‌متر دارای موهای کوتاه چسبیده به سطح آن میباشد.

اندام دارویی: 

بخش دارویی این گیاه را میوه تشکیل میدهد. میوۀ بادیان رومی به شکل گلابی وارونه بوده و دارای ساقه‌ای کوتاه به رنگ سبز زیتونی تا قهوه‌ای رنگ و کرکی مانند میباشد. بوی آن معطر و مطبوع است و میوه آن به صورت خشک و رسیده مصرف میشود. موقع برداشت میوه این گیاه در ماه‌های مرداد و شهریور است.

دامنه انتشار:

این گیاه در مصر، کشورهای اطراف مدیترانه، ترکیه، یونان و آسیای صغیر به طور خودرو می‌روید. امروزه تقریباً در تمام اروپا مخصوصاً در شرق اروپا و کشورهای بلغارستان، روسیه، ایتالیا و اسپانیا کشت میشود. این گیاه در ایران نیز به مقدار زیاد در نواحی شمال غربی از جمله تبریز می‌روید و از جنس pimpinella است.

موارد مصرف:

انیسون به عنوان ضد اسپاسم، ضد نفخ، خلط آور و شیرافزا مورد مصرف قرار میگیرد. در طب سنتی برای انیسون اثرات ضد نفخ، مسکّن و کاهش دهندۀ علائم سرماخوردگی و خوشبوکننده دهان قائل بوده اند.

 

منبع: فارماکوپه گیاهان دارویی ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *