مفرده

آشنایی با گیاه آسترافانتوس

استرافانتوس

در ادامه‌ی بخش مفرده شناسی، به معرفی گیاه آسترافانتوس میپردازیم:

گروهی از گیاهان مناطق استوایی، از خانواده‌ی خرزهرگان، از جنس Strophantus. این گیاهان بومی آفریقا و آسیا هستند. S. gratus گیاهی بالا‌رونده و زیباست. دانه‌ی آن محتوی ماده‌ی سمی استروفانتین است که مردم بومی برای شکار حیوانات آن را به نوک پیکان‌هایشان می‌مالند. این ماده در پزشکی نیز برای تحریک قلب به‌کار می‌رود.

همچنین گیاهی است بسیار سمّی که در داروسازی جهت تولید کورتیزون بکار میرود. دانه‌های آن برای تصلّب شرائین به کار می رود. به طور کلّی بیشتر جنبه‌ی درمانی در داروسازی دارد و بهتر است که از استفاده‌ی شخصی آن خودداری شود. استروفانتوس‌ها، برگ های بیضوی، کم و بیش پوشیده از کرک، متقابل یا فراهم (به تعداد ۳ تا ۴ تایی) و گل هایی به رنگ های مختلف (حتی در یک گونه معیّن) دارند. میوه‌ی آنها از دو فولیکول تشکیل می‌یابد که به صورت متقابل و واقع در یک سطح، به نحوی قرار می گیرند که حالت عمود نسبت به دمگل پیدا می‌کنند. دانه‌ی آنها دارای یک دسته تار بر روی پایه‌ی باریک و کوچک و یا فاقد تار است. شکل ظاهری تارهای دانه و وجود یا عدم آن، یکی از وسایل تشخیص گونه‌های مختلف استروفانتوس‌ها می باشد.

استرافانتوس

استروفانتوس ها مجموعا شامل ۴۳ گونه (طبق بررسیهای Gilg) اند که ۱۰ گونه آن ها در هند و مالزی، ۲ گونه در ماداگاسکار، یک گونه در افریقای جنوبی، ۸ گونه در افریقای شرقی و مرکزی و ۲۲ گونه در سواحل غربی افریقا پراکندگی دارند. نمونه های دارویی آن ها که شامل ۳ گونه مهم زیر است عموما تعلق به نواحی مختلف افریقا دارند:

  • Strophanthus kombe Oliv.
  • hispidus DC
  • S. glaber Cornu * Strophanthus gratus Franchet

استرو فانتوس های قاره آسیا، عموما فاقد اثر درمانی اند فقط از برخی از آن ها مانند S. giganteus Pierre در کشنشين فرانسه، جهت تهیه نوعی سم به منظور آلوده ساختن تیرکمان استفاده به عمل می آورند.

استرافانتوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *